druk książek

Wynalazek druku i jego konsekwencje

Trudno zaprzeczyć, że jednym z przełomowych wynalazków ludzkości do dzisiaj pozostaje druk. Stworzył on niesamowite możliwości, a tak naprawdę się rozwoju kultury, przemysłu, edukacji i wielu innych sektor ów naszego życia codziennego.

Drukowane książki, gazety i foldery

druk książek Dzięki niemu nie było już konieczności czasochłonnego i drogiego przepisywania ksiąg. Dodatkowo książki trafiły pod strzechy i stały się znacznie tańsze, dostępne dla szerszego grona odbiorców. Dzięki temu przekazywanie informacji i zgłębianie wiedzy stało się dużo sprawniejsze. Nawet kilkadziesiąt lat temu, kiedy telewizja była jeszcze na etapie raczkowania, zaś o Internecie mało kto słyszał gazety i książki były głównym źródłem informacji i wiedzy. Druk spowodował, że zaczęły pojawiać się ulotki, biuletyny, bilety do kina i wiele innych rzeczy, które dzisiaj są codziennością lub już wyginęły śmiercią naturalną. Dodatkowo pojawiło się bardzo wiele miejsc pracy, co z pewnością napędziło gospodarkę. Nawet dzisiaj w dobie Internetu i globalizacji trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez druku. Zazwyczaj myśląc o tym mamy przed oczami głównie tani druk książek Kraków i gazet, jednak jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Nie zastanawiamy się nawet nad tym, że mnóstwo rzeczy, które nas otaczają powstają właśnie w drukarniach. Są to kalendarze, krzyżówki, bilety autobusowe, opakowania z herbatą, plakaty i wiele innych rzeczy.

Mimo tego, że w Internecie możemy przeczytać książkę w formie ebooka lub przejrzeć wirtualne wydanie gazety,a nawet pokazać bilet w smartfonie do kina, to nadal druk wydaje się być częścią codzienności, bez której trudno byłoby się obejść. Zwłaszcza ciężko jest wyobrazić sobie funkcjonowanie szkół i firm, bez tego elementu. W końcu są to miejsca, w których na każdym kroku wykorzystywany jest druk folderów, umów, kosztorysów, zeszytów, książek, wizytówek i kalendarzy. Takie miejsca nieustannie czerpią z wynalazku Jana Gutenberga i trudno wyobrazić sobie transformację wszystkich tych kwestii na formę elektroniczną. Oczywiście częściowo ma to już miejsce, jednak zwłaszcza w Polsce wiele projektów jakie mały na celu zastąpienie tradycyjnych baz danych cyfrowymi i tym podobne zabiegi okazało się fiaskiem. Zresztą kondycja branży poligraficznej jest wręcz doskonała.

W Krakowie i wszystkich większych miastach funkcjonuje nie jednak drukarnia offsetowa (o pozostałych nie wspominając), lecz przynajmniej kilkanaście. Okazuje się, że druk to wręcz przyszłościowy zawód, ponieważ już od dawna możliwy jest nie tylko na papierze, ale wielu innych materiałach.