tablice led

Porównanie tablic LED z LCD

Wiele osób dawniej nie rozróżniało led i lcd. Dla niektórych zwyczajnie było to to samo. Jednak różnica jest kolosalna. Po pierwsze technologia lcd to technologia ciekłokrystaliczna technologia led to technologia świecących diod. Wszędzie tam, gdzie można wykorzystać technologię led można i lcd.

Tablice LED zalety

tablice ledKilkanaście lat temu na ekrany ciekłokrystaliczne było wielkie „bum”. Wszędzie, gdzie się dało były wkładane ekrany lcd. Dzisiaj tak samo jest z LED. Mamy tablice led, które zastępują segmentowe wyświetlacze lcd. Ogólnie reklamy led są tym samym co w latach 80 neon. Jest on niemal wszędzie. Telebimy wydaje mi się, że zawsze były robione w technologii led, ze względu na to, że łatwiej je złożyć. Ogólnie telewizory już nie są oparte o wyświetlacze lcd a o wyświetlacze led. Jedyne co, to z lcd nigdy nie było robione oświetlenie, jednak w przypadku diod tak nie jest. Mamy żarówki diodowe, panele led itd. Widać, pewne podobieństwa w historii tych dwóch technologii, jednak zastosowanie mają trochę różne. LCD ma to do siebie, że musi być zamknięty w jakiejś tam ramce, w subpikselach, które zaczynają świecić ze względu na dostarczenie do niego napięcia. Diody, mają jakby szkiełka w subpikselach, a pod nimi oświetlenie, które dopiero ma wpływ na to, który subpiksel ile dostaje światła. Tym dopiero sposobem otrzymujemy różne kolory. Gdzie jeszcze dzisiaj stosuje się technologię LCD? Produkowane są nadal (chociaż coraz mniej) telewizory i monitory. Dodatkowo w telefonach komórkowych stosowane są jeszcze ekrany lcd. Jednak we wszystkich tych opcjach trzeba dodać, że jest to tylko i wyłącznie jeszcze. Po pierwsze wszyscy czekają na wprowadzenie OLED. Nie są jeszcze w sprzedaż prawdopodobnie tylko przez to, że producenci chcą zarobić ile się da na technologiach tych, które są powszechnie stosowane dzisiaj. Jednak w pewnym momencie dadzą zielone światło i wejdą do użytku ekrany OLED czyli organiczne LED.

One same będą świecić, dlatego technologia ta ma być przełomowa. Dodatkowo ekrany te mają być elastyczne, dzięki czemu będziemy mogli nosić je nawet na bluzce, albo zwinąć w rulon i włożyć do szafy. Nie wierzycie? Poczekajcie jeszcze kilka lat a sami się przekonacie.