Najstarsze znane hasła reklamowe

Ciekawostka na początek: słowo slogan pochodzi od staroirlandzkiego sluagh-ghairm, które oznaczało okrzyk gospodarza, okrzyk wojenny. Coś krótkiego i zwięzłego, pozwalającego się rozpoznać na polu bitwy, jak np. zawołania wojenne szkockich klanów. Chwytliwe hasło przeszło długą drogę od straszenia wrogów do zachęcania klientów.

Sama tradycja tworzenia haseł i reklam, które mają zwrócić na siebie uwagę sięga zapewne początków handlu, gdy dwie osoby sprzedawały bądź wymieniały to samo i chciały pokazać swój towar jako lepszy niż to, co posiada konkurencja. Rozwój reklamy jest więc związany z samą historią i rozwojem handlu, komunikacji i perswazji. Pierwsze reklamy były raczej głosowe – gdy sprzedawcy ustnie zapraszali klientów – i obrazkowe – ponieważ niewiele osób potrafiło czytać, natomiast odpowiedni obrazek był zrozumiały dla każdego.

Najstarsze reklamy odnajdywano w ruinach starożytnej Grecji, Rzymu i Pompejów. Poza szyldami karczm były to napisy na budynkach. Grecy zaczynali od prostych ogłoszeń o wydarzeniach społecznych i kulturowych. Informacje odnajdywane w Pompejach, doskonale zachowane po wybuchu wulkanu w 79 r. n.e.

Poniżej przykłady reklam z Pompejów, które są prawdziwą kopalnią wiedzy o codziennym życiu oraz cenach za określone towary i usługi:

  • Wędrowcze! Idź stąd do dwunastej wieży, tam prowadzi Sarinus winiarnię. Wstąp do niej – bądź zdrów.
  • Hedone mówi tu wypijesz za jednego asa, jeżeli dasz dwa wypijesz lepiej, jeżeli dasz cztery będziesz pić (pijesz) Falerniana.
  • Hic habitat felicitas – „tu mieszka szczęście” – napis zachęcający do wizyty w lupanarze.

Poza nimi odnajdowano także „reklamy” poszczególnych prostytutek, sosu rybnego garum czy miejskich łaźni. Zasypane popiołem miasto nie zostało jeszcze w całości odkryte przez archeologów, dlatego jest więcej niż możliwe, że na ścianach i murach kryją się jeszcze inne, równie ciekawe slogany i reklamy.

ruiny Pompejów ruiny Pompejów

Leave a Comment