W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zakłada własne działalności gospodarcze, które nierzadko bardzo szybko i prężnie się rozwijają. Nie ulega jednak wątpliwościom, że współczesny rynek jest wręcz przesycony firmami – natłok ten, obecny zwłaszcza w dużych miastach, może przyprawiać niekiedy wręcz o zawrót głowy.
Logo to znak rozpoznawczy
Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej właścicieli dużych firm przykłada dziś równie dużą uwagę do reklamy, którą jak wiadomo uznaje się za najskuteczniejszą dźwignię handlu. Profesjonalne agencje reklamowe świadczą dziś swoim klientom rozmaite usługi. Pisząc o skutecznej reklamie warto również zwrócić szczególną uwagę na rolę loga, która stanowi obecnie graficzną wizytówkę firmy. Najnowsze badania opracowane przez znamienitych socjologów dowodzą, że żyjemy dziś w mocno zdigitalizowanych, cyfrowych czasach, w których obraz posiada ogromną siłę rażenia. Warto również zwrócić uwagę na to, że współczesna popkultura szczególnie silnie upodobała sobie loga pewnych popularnych, renomowanych marek, które dawno już przestały pełnić jedynie rolę swoistego komunikatu. Współczesne loga coraz częściej pełnią więc również funkcję ozdoby, pożądanego przez masy znaku graficznego, za pomocą którego możemy m.in. manifestować swój status społeczny (idealnym przykładem są m.in. loga prestiżowych marek premium, które zarezerwowane są dziś głównie dla bardziej majętnych odbiorców).
Jakie cechy powinno spełniać idealne logo? W pierwszej kolejności należy pamiętać, że współcześnie znacznie większą popularnością cieszą się proste, wyważone projekty graficzne generujący klarowny przekaz. Idealnym przykładem prostej w odbiorze grafiki jest m.in. logo z Poznania przypisane pewnej popularnej firmie, której największym znakiem charakterystycznym jest właśnie prosty symbol graficzny. Umiłowanie względem prostoty znane było już w starożytnym Egipcie, kiedy to tamtejsza ludność opracowała pierwszy system znaków graficznych zwany hieroglifami. Warto również zaznaczyć, że obok prostych słów złożonych z przejrzystych fontów, coraz więcej firm decyduje się również na równie minimalistyczne obrazy graficzne, które pełnią funkcję symboliczną. Na końcu warto również wspomnieć o tym, że podczas projektowania logotypu, niezwykle ważny jest również dobór odpowiedniej kolorystyki.
Nie od dziś wiadomo bowiem, że na nasz wzrok najsilniej oddziałują żywe, kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej reklamodawców zostawia dziś stonowane odzienie z jednym, wiodącym, wyrazistym kolorem, który od razu przykuwa uwagę.