Jakie znaczenie ma jednolity ubiór pracowników?

Niektóre branże wymagają odpowiedniego stroju związanego z wymogami BHP czy sanitarnymi (budownictwo, laboratoria), inne natomiast (np. bankowość) z zasady potrzebują strojów świadczących o pełnym profesjonalizmie pracownika, co tworzy także wizerunek samej firmy. Oficjalne służbowe „uniformy”wyglądają bardzo estetycznie i stanowią jedną z wizytówek pracowników i pracodawcy.

W pewnych przypadkach jednolity strój pozwala na odróżnienie pracowników od klientów, co jest szczególnie ważne w sklepach czy wśród pracowników usług. Konsultacja i pomoc pracownika często jest niezbędna, a właściwy ubiór, np. poprzez nadruki na koszulkach, logo na bluzach czy jednolity kolor pozwala łatwo wyróżnić taką osobę, także z daleka. Poza odpowiednim ubiorem wyróżnienie pracownika może następować również poprzez:

  • czapeczki
  • smycze
  • przypinki
  • identyfikatory

Są także miejsca, gdzie jednolity, formalny strój jest wręcz niewskazany, jednak ponieważ pracownik jest w pewnym sensie reklamą miejsca pracy, ubranie powinno być dostosowane do tego faktu. Takimi punktami mogą być sklepy muzyczne czy z grami, w których pracownicy w koszulkach z nadrukiem jakiegoś zespołu czy logo gry pozwolą klientom od razu poczuć, że trafili w ręce osób zainteresowanych tematem i mających o nim szerszą wiedzę. To również zachęta do korzystania z pomocy pracownika, który poprzez swój wygląd staje się osobą bliższą klientowi.

garnitur koszulki z nadrukiem

Leave a Comment