Animacje cieszą się dziś ogromną popularnością nie tylko wśród dzieci, ale również wśród znacznie starszych odbiorców. Graficzne, kolorowe animacje wykorzystuje się więc dziś zarówno w kreskówkach i pełnometrażowych filmach, jak i w różnego rodzaju reklamach, skutecznie angażujących uwagę odbiorcy.
Studio i animacje artystyczne
Z tego też powodu w większych miastach funkcjonują dziś profesjonalne studia animacji, które tworzą rozbudowane animacje graficzne na potrzeby internetu, telewizji, kin oraz wszelkich nośników multimedialnych, które używa dziś praktycznie każdy z nas. Na samym wstępie warto wspomnieć o tym, że polska sztuka animacji posiada bardzo bogatą historię i nawiązuje bezpośrednio do malarstwa. Pierwsze rodzime animacje odnosiły się więc swą estetyką do popularnych tendencji malarskich, które inicjowali znamienici artyści polskiego pochodzenia. Polacy specjalizują się zwłaszcza w niezwykle żmudnej, ale i efektownej animacji poklatkowej, tworzonej przy użyciu klatek zdjęciowych, które następnie zostają ze sobą połączone w film sprawiający wrażenie ruchu. Nowoczesne studio animacji oferuje jednak nie tylko animacje artystyczne, ale również materiały typowo komercyjne, które mogą pełnić funkcję skutecznej reklamy. Renomowane studia oferują więc dziś m.in. animacje wyjaśniające, które pełnią funkcję swoistych instrukcji, animacje stosowane w aplikacjach mobilnych oraz zaawansowane wizualizacje architektoniczne obrazujące finalny efekt inwestycji deweloperskich.
Warto również zaznaczyć, że wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów animacji, do których zaliczają się: animacje 2D, animacje 2,5D oraz nowoczesne animacje 3D. Płaskie, jednolite animacje 2D stosowane są najczęściej w kreskówkach oraz filmikach wyjaśniających, w których świat przedstawiony pełni funkcję typowo umownej wizji. Bardziej zaawansowane animacje 2,5D, stosowane są najczęściej w grach oraz kilkusekundowych, uzupełniających spotach reklamowych. Rozbudowane, przestrzenne animacje 3D wykorzystywane są dziś m.in. w filmach 360 stopni, które umożliwiają trójwymiarowe widzenie horyzontalne. Do tworzenia animacji graficznych wykorzystuje się popularne programy graficzne. Co ciekawe, niektóre z nich są całkowicie darmowe, tak więc na tworzenie podstawowych, średnio-zaawansowanych animacji może dziś pozwolić sobie praktycznie każdy.
Stworzenie podstawowej, kilkusekundowej animacji, wbrew pozorom nie zajmuje również dużo czasu – najbardziej wymagające są bowiem wcześniej przytoczone animacje poklatkowe, których produkcja może trwać nawet kilka miesięcy.
Zastosowanie animacji zobaczyć można na: https://m8house.com/