Haft na tkaninie

Jak wykonać profesjonalny haft na koszulce?

Haft komputerowy to bardzo popularna metoda znakowania odzieży. Cały proces polega na zaprogramowaniu wzoru, który potem zostaje przeniesiony do hafciarki, kiedy to jest nanoszony na powierzchnię. Zaczyna się jednak od przesłania grafiki w formacie wektorowym do projektanta. Ten rodzaj zdobienia cieszy się uznaniem od wielu lat, używany jest nie tylko na odzieży, ale również innych tkaninach.

Haft na koszulce — nowoczesne metody

Haft kwiatowyProjektant wykorzystując programy hafciarskie, rozpoczyna swoją pracę. W trakcie każdy z elementów jest dokładnie przygotowywany. Wówczas tworzy się rodzaj ściegu, jego kierunek, gęstość i długość. To najtrudniejszy etap całego procesu. Następnie projekt przenoszony jest do maszyny hafciarskiej. Kolejno należy przygotować tamborek z materiałem, nałożyć właściwy kolor nici oraz ustawić maszynę. Hafciarka samodzielnie wyszywa uprzednio zaprojektowany wzór. Najczęściej wykonuje się profesjonalny haft na koszulce, czapkach, polarach oraz bezrękawnikach. Spotyka się go w odzieży codziennej, regionalnej i firmowej, gdzie liczy się powtarzalność wzoru oraz wysoka jakość wykonania. Przykładem są haftowane nazwy i charakterystyczne loga marek czy organizacji. Metoda ta uznana jest za bardzo wytrzymałą i odporną na uszkodzenia.

Haft na tkaninieWyhaftować można niemal wszystko i praktycznie na każdym materiale. Spotkać można torby, ręczniki, szlafroki i odzież roboczą z haftem. Nowoczesne hafciarki wyposażone są w kilkadziesiąt igieł i kolorowych nici. Procesem szycia zarządza program komputerowy. Następnie maszyna wyszywa odpowiednie litery, cyfry oraz kształty. Trzeba również pamiętać, aby zdecydować, w jakim miejscu ma się znajdować haft. Co więcej, należy wybrać jego wielkość i wzór. Haft jest uznawany za najtrwalszą formę prezentacji graficznej. Wykonywany jest od wielu pokoleń. Już w starożytności kobiety ręcznie wyszywały wzory na odzieży i artykułach gospodarstwa domowego takich, jak obrusy czy serwetki. Ponadto haft jest elementem kultury oraz symbolem danego regionu czy narodu. Można tutaj przywołać słynne hafty kaszubskie lub góralskie, które dominują na tradycyjnym stroju. Z czasem zapotrzebowanie na tego rodzaju dekorowanie materiałów wzrosło. Na szczęście rozwój technologii przyczynił się do rozwoju technik hafciarskich i maszyn do tego przeznaczonych.

Już nie trzeba ręcznie wykonywać haftów, robi to sprzęt. Dzisiejszy haft jest szybki, precyzyjny, dokładny i niepowtarzalny. To również stosunkowo tania metoda, szczególnie dla większych zamówień. Dlatego w zdobieniu odzieży tak często się ją stosuje.