druk

Druk cyfrowy czy offsetowy?

Wiele drukarni w tym i drukarnie internetowe ogłaszają się, że w swojej ofercie posiadają druk cyfrowy lub offsetowy, a w przypadku tych większych drukarni obydwa rodzaje druku. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy na czym polega różnica między tymi technikami i co to tak naprawdę dla zamawiającego materiały drukowane takie jak choćby ulotki, wizytówki czy plakaty to oznacza.

Który lepszy druk?

drukZatem od początku – druk offsetowy jest techniką starszą, w której to obraz przenosi się na podłoże – papier o różnej gramaturze i wielkości – za pomocą metalowej matrycy, która to odciska się na bębnie pokrytym gumą a następnie już na papierze. Druk offsetowy uznawany jest za najpopularniejszą metodą drukarską z racji tego, że umożliwia druk materiałów o zróżnicowanych rozmiarach, ponadto nadal istnieje przekonanie, że gwarantuje on najwyższą jakoś wydruku, choć obecnie druk cyfrowy jest mu bardzo bliski. Nie mniej na popularność offsetu przekłada się nie tylko jakoś i możliwość druku wielkoformatowego, ale przede wszystkim fakt, że w przypadku dużych nakładów od kilkuset sztuk do tysiąca wzwyż jest to najopłacalniejsze rozwiązanie. Samo uruchomienie procesu druku offsetowego jest stosunkowo kosztowne, konieczność rozmieszania farb, przygotowania odpowiedniej matrycy to kosztuje i wymaga czasu, jednak im więcej kopii wykonuje się tą techniką tym koszt druku bardziej spada. W związku z czym firmy zamawiające materiały promocyjne takie jak ulotki, broszury, kalendarze w ilości hurtowej zawsze decydują się na druk offsetowy, gdyż zasadniczo tylko on jest opłacalny. Sama technika ma jednak tę wadę, że na realizacje zamówienia trzeba zawsze trochę poczekać, samo rozpoczęcie procesu, a także konieczność wchłoniecie przez papier barwników i wyschnięcia materiałów sprawia, że drukarnia nie może skrócić czasu realizacji. To właśnie jest w dużej mierze przewaga druku cyfrowego, który to pozwala na wykonanie zlecenia niemal natychmiast. Technika ta wykorzystuje drukarki cyfrowe, które to bezpośrednio z komputera przedrukowują materiał. Pominięty zostaje etap przygotowywania płyt i farb, co zdecydowanie skraca czas. Materiały drukowane techniką cyfrową, nie musza także schnąc tak jak w przypadku offsetu. Szybki druk we Wrocławiu ma jednak te ograniczenia, że umożliwia wykonanie materiałów tylko na określonych rozmiarach papieru. Co więcej opłacalny jest on tylko w przypadku małych zleceń do kilkuset sztuk, ponieważ w tym przypadku wydrukowanie pierwszej sztuki kosztuje tyle samo co i każdej następnej kopii. W związku z czym typowa drukarnia cyfrowa, podejmuje się realizacji drobnych zleceń, a hurtowymi zleceniami zajmują się tradycyjne zakłady poligraficzne działające na terenie większych miast, (Bydgoszcz, Wrocław, Warszawa).

Podsumowując druk offsetowy wskazany jest do realizacji dużych nakładów przy dłuższym czasie realizacji, natomiast druk cyfrowy stosuje się tam gdzie zamówienie nie przekracza kilkuset sztuk, lub istotnym czynnikiem dla zamawiającego jest czas.